szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tervek szerint június 20-án érhet véget a veszélyhelyzet és kinyithatnak egyes kulturális intézmények.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Mihelyt vége a veszélyhelyzetnek, nyithatnak a színházak, mozik, múzeumok, fürdők - jelentette be Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A kormány a koronavírus-járvány miatt március 11-én rendelte el a rendkívüli jogrendet és a veszélyhelyzetet. Akkor döntöttek a színházak, a mozik bezárásáról és a felsőoktatási intézmények bezárásáról is.

Gulyás most elmondta, a Parlament június 16-án szavazhat a veszélyhelyzet megszűnéséről, és arra kérik Kövér László házelnököt és Áder János köztársasági elnököt, mihamarabb írják alá majd a törvényt.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is közölte, hogy a jövőben mindenkinek engedélyezik az autós koncerteket.

Az országgyűlés szerda délután kezdte el tárgyalni a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet megszüntetéséről és az átmeneti szabályokról szóló törvényjavaslatot. A dokumentumot múlt hét kedd éjjel terjesztette be a kormány, a terveik szerint a rendkívüli jogrend június 20-án érhet véget.

Bár júniusban véget érhet a rendkívüli jogrend, a kormány az átmeneti szabályok között egy esetleges újabb járványhelyzetre erős felhatalmazást szavaztatna meg magának. Egy, a Ház előtt fekvő előterjesztésben ugyanis egyrészt fenntartják a veszélyhelyzet alatt hozott rendeletek hatályát, illetve új elemként, a katasztrófavédelmi törvény módosításával felhatalmazzák a kormányt, hogy egészségügyi válsághelyzetet hirdessen ki, és veszélyhelyzetben – a körülmények fennállása esetén – rendelettel kormányozhasson.

Serdült Viktória Itthon

"Milyen diktatúra ez?" – vita a veszélyhelyzet megszüntetéséről a Parlamentben

Orbán Balázs államtitkár szerint az elmúlt két hónapban meghozott rendeletek háromnegyedét nem lehetett volna meghozni a veszélyhelyzetről szóló törvény nélkül. A Fidesz vezérszónoka a baloldalt hibáztatta, akik szerint hátráltatták a védekezést. Az ellenzéki pártok a kormányt bírálták, amiért olyan rendeletekre használta a koronavírus-törvényt, aminek nem volt köze a védekezéshez.