Az USA vizsgálja a Tesla visszahívási aggályait

A Tesla Autopilot több száz balesethez és 14 halálesethez köthető - jelentés

Az amerikai közlekedési minisztérium szerint a rendszer hamis biztonságérzetet kelt a sofőrökben.

2024.04.27 21:50ma.hu

Az autógyártó Tesla Autopilot rendszerét több száz balesettel és több mint egy tucat halálesettel hozzák összefüggésbe az amerikai autós biztonsági hatóságok csütörtökön közzétett legújabb jelentésükben.

Az amerikai közlekedési minisztérium Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hatósága (NHTSA) közölte, hogy a Tesla Autopilot fejlett vezetőtámogató funkciójával kapcsolatos vizsgálatuk - amely Elon Musk szerint idővel teljesen autonóm autókhoz fog vezetni - legalább 14 olyan halálos balesetet azonosított, amelyben a funkció szerepet játszott.

A 2021-ben kezdődött hároméves vizsgálat során az ügynökség közel 1000 bejelentett balesetet vizsgált meg, amelyek 2018 és 2023 augusztusa között történtek. Megállapította, hogy az Autopilot rendszerrel való visszaélés legalább 14 olyan balesetet okozott, amelyek halálos áldozatokkal jártak, és "sokkal több olyan balesetet, amelyek súlyos sérülésekkel jártak".

Az NHTSA Hibavizsgálati Hivatala (Office of Defective Investigations, ODI) bizonyítékot talált arra, hogy a Tesla "gyenge vezetői bevonási rendszere nem volt megfelelő az Autopilot megengedő működési képességeihez", ami "kritikus biztonsági hiányosságot" eredményezett.

A 956 vizsgált baleset mintegy felében a tisztviselők az Autopilottal kapcsolatos tendenciákat tártak fel.

A fennmaradó 467-ből 211 olyan balesetet azonosított az ODI, amelyekben "a Tesla frontális síkja egy útjába kerülő járműnek vagy akadálynak ütközött". Ezek a balesetek, amelyek gyakran a legsúlyosabbak voltak, 14 halálos áldozatot és 49 sérültet követeltek. Az incidensek közül több mint száz olyan útról való letérés is történt, ahol az Autopilot egyik összetevője, az Autosteer "a vezető beavatkozásakor véletlenül kikapcsolt" - áll a jelentésben.

A vizsgálatot végzők arra a következtetésre jutottak, hogy az Autopilotot, illetve a rendszer fejlettebb, teljes önvezetés funkcióját használó sofőrök "nem voltak kellőképpen bevonva a vezetési feladatba". A Tesla technológiája "nem biztosította megfelelően, hogy a járművezetők figyelmüket a vezetési feladatra fordítsák" - mondta az NHTSA.

A vizsgálat azt is megállapította, hogy az elektromos autógyártó állításai nem feleltek meg a valóságnak.

Az NHTSA aggodalmának adott hangot, hogy a Tesla Autopilot neve "elhitetheti a járművezetőkkel, hogy az automatika nagyobb képességekkel rendelkezik, mint amekkorák, és arra ösztönözheti a járművezetőket, hogy túlzottan bízzanak az automatizálásban".

Az amerikai biztonsági hatóságok pénteken közölték, hogy újabb vizsgálatot indítottak a Tesla eddigi legnagyobb, több mint 2 millió amerikai járművet, vagyis lényegében az amerikai utakon közlekedő összes járművét érintő decemberi visszahívása miatt.

A visszahívást az NHTSA rendelte el a Tesla szoftverfrissítése miatt, amelynek célja az Autopilot funkció használatának korlátozása. A vállalat augusztus 8-án tervezi bemutatni robottaxiját.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.