Ezek az ételek és italok nagyon rosszul hatnak a hormonokra: lassítják az anyagcserét 40 éves kor fölött

A hormonháztartás egyensúlya kulcsfontosságú a szervezet egészséges működésének szempontjából.

Anyagcsere-lassító ételek és italok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Negyvenéves kor fölött a szervezet működése megváltozik: kevesebb kollagén termelődik, lelassul az anyagcsere, és bizonyos hormonális változások is ebben a korban kezdődnek el.

Az étkezési szokások jelentős hatással vannak a hormonokra és az anyagcsere működésére, ezért ebben a korban rendkívül fontos, hogy visszaszorítsd vagy elkerüld azokat az élelmiszereket, amelyek negatívan befolyásolják a szervezet működését.

Ezek az ételek és italok nagyon rosszul hatnak a hormonokra

Az emberi test nagyon komplex rendszer, melyben sok kulcsfontosságú folyamatot irányítanak hormonok. Hatással vannak a stresszre, az alvásra, a megfelelő testsúly fenntartására, valamint a mentális egészségre. Az, hogy mit eszel, kihat a legtöbb hormonra , ezért nagyon fontos, hogy olyan étrendet kövess, amely hozzájárul a hormonális egészség fenntartásához.

GettyImages-1220218395
Fotó: O_Lypa / Getty Images Hungary

A nem megfelelő étkezés endometriózist, kortizol- (stresszhormon-)túltermelést, inzulinrezisztenciát, gyulladást és menstruációs zavarokat okozhat.

Vörös hús és az endometriózis

Egy 2018-as tanulmány szerint a vörös hús fogyasztása szoros összefüggésbe hozható az endometriózis kockázatának növekedésével. Azoknál a nőknél, akik több mint két adag vörös húst ettek naponta, 56 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki a betegség, mint azoknál, akik étrendjében kevesebb mint heti egy adag vörös hús szerepelt. 

GettyImages-521409468
Fotó: Owen Franken / Getty Images Hungary

A vörös húsok hatással vannak az ösztrogénszintre, ami növeli a gyulladásos folyamatok kialakulását a szervezetben. Ezért érdemes helyette szárnyasokat, halat és más növényi fehérjeforrást, például babot, lencsét és különböző magokat választani. 

A koffein és a kortizol

A kortizol a szervezet természetes módon termelődő stresszhormonja, amelynek szintje reggel, ébredés után a legmagasabb. A túlzott kávéfogyasztás azonban a kávéban található koffein miatt károsan magas kortizolszintet eredményezhet, amely hosszú távon növelheti a magas cukor- és telítettzsír-tartalmú élelmiszerek iránti sóvárgást, és megzavarhatja a pihentető alvást, ami súlygyarapodáshoz vezethet.

Ezért érdemes megjegyezni, hogy bár a kávé rövid távon fokozhatja a figyelmet és a teljesítményt, túlzott fogyasztása hosszú távon negatív hatással lehet a hormonális egyensúlyra és az egészségre.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A tej és az ösztrogén

Minden emlősök által termelt tej gyakorlatilag egy hormonkoktél, ami az utódok növekedését segíti elő. Nincs ez másként a tehéntejjel sem, amely többek között növekedési hormont, fehérjehormont, ösztrogént, progeszteront és androgéneket (mint például a tesztoszteron) tartalmaz. Ezek hosszú távon gyulladásokat és más biológiailag káros folyamatokat indíthatnak el a szervezetünkben, ezért javasolt minél inkább visszaszorítani a fogyasztásukat. 

Az egészséges étrend és életmód kialakítása segíthet megőrizni a hormonális egyensúlyt és elkerülni az elhízást. Fontos azonban megjegyezni, hogy mindenki egyedi, ezért mielőtt bármilyen változást iktatnál be az étrendedbe, konzultálj egy dietetikussal vagy a kezelőorvosoddal. 

Hormonokat és antibiotikumot tartalmazhat ez a húsféle: nagyon fontos, hogy jó helyről vásárolj

A baromfitenyésztésben alkalmazott hormonok és antibiotikumok túlhasználása káros az emberi szervezet számára.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük