Biden visszaüthet a magyar kormánynak

2020. december 27., 15:19

Szerző:

Török Gábor az ATV Egyenes beszéd című műsorában értékelte politikai szempontból a 2020-as évet, egyben arról is beszélt mire várhatunk jövőre illetve a választási évre. Török szerint durva kampány jöhet és a kormány sok ellenséget szerzett az Egyesült Államokban.

Az a mozgás, ami érzékelhető volt a Fidesz támogatottságában ebben az évben, várható volt, hiszen a koronavírus-járvány megjelent, általában a válság első felében emelkedik a párt támogatottsága, ahogy súlyosodik a válság, azt követően egy fokozatos erózió megy végbe. Így nézve papírforma történt – kezdte az évértékelőt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Török Gábor.

A politikai elemző szerint már 2020 elején lehetett látni, hogy a Fidesznek van egy felépített terve, ami kezdett kibontakozni, ahogy kibontakozott 2014 előtt a rezsicsökkentés, 2018 előtt a migrációs politika, most az egészet leradírozta a koronavírus-járvány. Bár voltak kellemetlen ügyek, amik nem segítették a Fideszt, de a koronavírus-járvány a politikai napirendet teljesen átírta – tette hozzá. „A Fidesz hatalomgyára mindent megtett annak érdekében, hogy a szokásos módszereivel kezelje ezt az ügyet is, csak ez az ügy nagyon más volt” – fogalmazott Török Gábor. Komoly kommunikációs hibának tartja, mikor a járványkezelés sikerét a halálozások számához kötötték. 

Szájer József szexbotránya szerinte a Fidesz belvilágában okozott mély sebeket. Úgy véli, a botrány ellenére nem azt fogjuk látni, hogy a Fidesz radikálisan változtatna, hanem továbbmegy ugyanazokkal a technikákkal, ugyanazon az úton. 

A politikai szakértő úgy látja: a nemzetközi környezete a kormánynak jelentős mértékben átalakulhat a következő időszakban, egyrészt az amerikai elnökválasztás, másrészt az uniós lavírozás miatt. Török szerint sok ügyben jogos a felvetés, hogy azok mögött komoly érdekek vannak. Ahogy a 2014-es választás után előjött például az amerikai kitiltási botrány, az elemző azt sem tartja kizártnak, hogy a kormánynak most is számolnia kell ilyen jellegű ügyek előbukkanásával. 

Kétségtelen ténynek tartja, hogy 2020 annyi ellenséget szerzett magának a kormány, hogy a cseppek egyre gyűlnek a pohárban. „Amikor a miniszterelnök látványosan Trump mellé állt az amerikai elnökválasztás véghajrájában, vagy, amikor a külügyminiszter elég komolyan megtámadta az akkor még elnökjelölt Bident, akkor számolniuk kellett azzal, hogy ezek nem maradnak válasz nélkül” – mondta.

„Nyilván kevés információja van egy magyar politikai elemzőnek arról, hogy mi történik az amerikai műhelyekben, de amit az amerikai kollégáktól hallok - hogy hogyan alakul az új csapat felkészülése -, ők arról próbálnak győzködni, hogy annál is rosszabbra számítsunk, mint amire számítunk” – fejtette ki Török Gábor, aki szerint az önkorrekció már késő, amivel a kormány számolt is. Úgy véli, a kormány szándékosan szorította bele magát egy olyan keretrendszerbe, amiből már nincs megfordulás, ami szerinte Orbán Viktornak sem rossz. 

Nagyon durva kampányra számít a politikai elemző, pont azért, mert új szavazókat nem tudnak átvinni a pártok a másik oldalra, de elbizonytalanítani tudnak a másik oldalon, Török szerint ezen fog múlni a választás. Mint mondta, furcsa kampány lesz abból a szempontból, hogy az ellentábornak a szavazók 90-95 százalékának felesleges beszélni, az 5-10 százalékért fog zajlani a küzdelem. Török szerint számítsunk arra, hogy újabb és újabb ügyek fognak előkerülni.

Szerinte az ellenzék nem fogja tudni 2022-ig a kormányzóképességet bizonyítani, mert nem nagyon van eszközük erre. Egyetért Lázár János korábbi mondataival: 2022 arról fog szólni, hogy Fidesz vagy nem Fidesz.

Az északkeleti és a délnyugati, nyugati tájakon erőteljes gomolyfelhő-képződés várható: ezeken a részeken egyre több helyen számolhatunk esővel, zivatarral, felhőszakadással.

Újabb pofont kaptak azok, akik hittek abban, hogy a gyermekvédelmi törvény valóban szigorodhat. A kormánypártok képviselője, Dunai Mónika előterjesztése szerint ugyanis a gyónási titok mentesülne a jelentési kötelezettség hatálya alól a gyerekbántalmazások esetében is. Azaz egy pap minden további nélkül eltitkolhatná, hogy egy pedofil elkövető bevallotta neki a bűnét.