szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután az amerikai légiközlekedési hivatal közölte, hogy újabb vizsgálatot indít a Boeing ellen, a repülőgépgyártónak eszébe jutott, hogy nem minden stimmelt a 787 Dreamliner biztonsági ellenőrzése során.

Folytatódik a Boeing vesszőfutása. Az év elején kiszakadt egy darab az egyik gépük törzséből repülés közben, majd sorra jöttek a hírek a különböző balesetekről. Azóta már a vállalat vezérigazgatója is lemondott, és az sem tesz túl jót a cég hírnevének, hogy rövid időn belül két olyan ember is meghalt, akik terhelő állításokat fogalmaztak meg a Boeinggel szemben.

Ha mindez nem lenne elég, a vállalat most kénytelen volt elismerni, hogy meghamisította a 787 Dreamliner repülőgépe ellenőrzésével kapcsolatos adatokat. Mindezt azután közölték, hogy kiderült, újabb szövetségi vizsgálat jön a cég ellen – írja a Gizmodo.

Az amerikai Szövetségi Légiközlekedési Hivatal (FAA) hétfőn jelentette be, hogy vizsgálatot folytat a repülőgépgyártó ellen, hogy az meghamisította-e a 787 Dreamliner biztonságával kapcsolatos ellenőrzés jegyzőkönyveit – adta hírül elsőként a The Wall Street Journal. Nem sokkal később a The Seattle Times arról számolt be, hogy a Boeing nyilvánosságra hozta: a North Charlestonban található összeszerelő üzem alkalmazottai meghamisították a kapcsolódó információkat.

Nem szeretne Boeing repülőre szállni? Ezen az oldalon nézheti meg, hogy melyik járatot milyen gép teljesíti

Egy új weboldalon pár kattintással kideríthető, hogy egy repülőjáratot pontosan milyen géptípussal teljesít majd a légitársaság. A Boeing repülőivel kapcsolatban az utóbbi időben felmerült, gyártói hanyagságból fakadó biztonsági problémák közepette ez sokaknak lehet fontos.

Az FAA azután rendelt el vizsgálatot, hogy a Boeing önként közölte a hatósággal korábban, valószínűleg nem végezte el azokat az ellenőrzéseket, amelyekkel megállapítható, hogy a szárny rendesen rögzül-e a repülőgép törzséhez. Scott Stocker, a Boeing egyik vezetője szerint az egyik dél-karolinai gyárban történt a mulasztás, amiről figyelmeztette őt az egyik dolgozó. Ezután kiderült, az ellenőrzés során az ellenőrzést befejezettnek könyvelték el ahelyett, hogy tényleges vizsgálatot végeztek volna a szakemberek a szárnyon.

Stocker kiemelte: ez a mulasztás nem okozott azonnal repülésbiztonsági problémát.

Más kérdés, hogy ha nem lett volna az a sok baleset január óta, valószínűleg még most se tudnánk arról, hogy milyen nagyvonalúan kezelték a biztonsági ellenőrzés kérdését a cégnél.

Ha nem akar lemaradni az ügy fejleményeiről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.